20 listopada w Pelplinie odbyło się    spotkanie dotyczące organizacji i  promocji  Dróg św. Jakuba na Pomorzu . Szczególnie dyskutowano o inicjatywach związanych z nadchodzącym Świętym Rokiem Jakubowym. Do współpracy ze stowarzyszeniem Szlaki Kulturowe oraz Wydziałem Duszpasterskim Diecezji Pelplińskiej i Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie zgłosili się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina.   Podczas spotkania Alicja Słyszewska- Szybowska, dyr. DCIT  w Pelplinie oraz prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe przypomniała inicjatywy podjęte w roku 2020 w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie wizerunku marki turystycznej Nowych Dróg Jakubowych
-  Droga Pelplińska oraz Droga Człuchowska”. Zaprezentowała najnowsze wydanie folderu, który będzie pomagał przemierzyć  łącznie  12 odcinków „Nowych Dróg Jakubowych na Pomorzu” zintegrowanych z Pomorska Drogą Św. Jakuba; oznaczonych w terenie tymi samymi znakami identyfikacyjnymi. A.S.SZ. Poinformowała  o  wznowieniach   wyklejek na istniejących przy kościołach  św. Jakuba tablicach informacyjne oraz o nowych tablicach, które usytuowane zostaną w miejscach łączenia Nowych Dróg z głównym przebiegiem Pomorskiej Drogi (Żukowo, Pelplin, Kozielec, Polanów) a także o pieczątkach Drogi pelplińskiej rozesłanych do parafii Jakubowych.  Środki na te cele otrzymało SSK od samorządu woj. pomorskiego na rozwój turystyki w województwie pomorskim w roku 2020.

O zgłoszonych dotychczas  różnorodnych inicjatywach oraz  założeniach  planu działań  na Jubileuszowy Rok 2021 poinformował  ks. Tomasz Syldatk, kapelan Dróg św. Jakuba
w Diecezji Pelplińskiej. W spotkaniu uczestniczył także gość zza granicy- misjonarz  Brat Tomasz, który z zaciekawieniem wysłuchał o polskich działaniach na europejskim szlaku Jakubowym. Alicja Słyszewska- Szybowska  na zakończenie wręczyła wszystkim obecnym pamiątkowe gadżety.

Oprac. A. S. Sz.

Aktualności