Pelplin pojawia się na kartach historii w 1274 roku, kiedy to książę pomorski Mestwin /Mściwój II/ daruje tę wieś cystersom. Konwent Zakonu przybywa tu 27 października 1276 roku z Pogódek, dokąd z Doberanu /Meklemburgia/ sprowadził zakonników książę Sambor II. Pelplin spełniał zwyczajowe wymogi zakładania klasztorów przez cystersów - w dolinie, nad rzeką Wierzycą.

"Bonus es nos hic esse" - "dobrze jest nam tu być" mieli wypowiedzieć cystersi przybywszy pod wodzą opata Wernera do Pelplina. To legendarne zdanie odczytać można na portalu cysterskiej świątyni.

Mimo, że przez Pelplin przetoczyły się liczne wojny (od husyckich, szwedzkich począwszy, na I i II wojnie w XX w. skończywszy); mimo pożarów i rabunków, obiekty wzniesione przez szarych mnichów stoją w niezmiennej postaci od XIV. Dekretem z dnia 5 marca 1823 roku administracja rządu pruskiego zarządziła kasatę klasztoru. Dzięki bulli z 16 lipca 1821 r. powiększona została Diecezja Chełmińska, a Pelplin ustanowiono jej stolicą (od 1992r. Diecezja Pelplińska). Świątynia cysterska została katedrą, a otaczająca ją wieś rozrosła w miasteczko. W klasztorze umieszczono Wyższe Seminarium Duchowne i biskupie Collegium Marianum - dzisiejsze męskie Liceum Katolickie.

W Pelplinie historia splata się ze współczesnością. Duch szarych mnichów znad Wierzycy wciąż tu żyje, a wielkie dziedzictwo spełnia nadal kulturotwórczą rolę - inspiruje naukowców, czego przykładem jest wydana w Pelplinie po naukowej konferencji w 2001r. monografia "Pelplin. 725. Rocznica powstania opactwa cysterskiego. Kulturotwórcza rola cystersów na Kociewiu". Aktualnie w opactwie pelplińskim prowadzone są przez Ośrodek Badań Architektury Zakonnej Politechniki Wrocławskiej badania architektoniczne, jak również cyklicznie badania muzykologów Uniwersytetu Warszawskiego i wiele innych. Pelplińskie dziedzictwo pobudza do działań wychowawców (to tutaj dla nauczycieli pomorskich, łącznie z II Jarmarkiem Cysterskim w 2002r., została zorganizowana dwudniowa konferencja "Pelplin na europejskim szlaku cysterskim"), poprzez historyczną zabawę edukuje młodzież oraz przysparza radości jarmarcznej o religijnej proweniencji społeczności lokalnej, regionalnej i licznie przybywającym tu gościom.

To właśnie w Pelplinie, 20 września 2003 r, w przeddzień III Jarmarku Cysterskiego, w refektarzu Collegium Marianum, podczas konferencji " Koncepcja programowa i promocyjna działania Szlaku Cystersów na terenie Polski", powołano Radę Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów, której ideą działania jest przybliżenie dziejów i dorobku kulturowego opactw na terenie Polski wraz z ukazaniem ich znaczenia w rozwoju kulturowym danego regionu oraz historyczny związek z Europą Zachodnią, poprzez odzwierciedlenie chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu oraz roli cystersów jako prekursorów zjednoczonej Europy.

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem