Jak co roku w trzecią niedzielę adwentu krużganki katedralne w Pelplinie zapełniły się wystawcami dóbr wszelakich kojarzonych ze  Świętami Bożego Narodzenia. Toteż zapachów było co nie miara:  pierogów, barszczu, miodów, serów, ciast i innych łakoci. Niezliczone mnóstwo ręcznie wykonanych ozdób choinkowych, stołowych i ogrodowych kusiło licznie przeciskających się i oglądających gości jarmarku świątecznego. Wśród nich, obok wylewających się po Mszach św.z katedry  Pelpliniaków, można było spotkać wielu innych mieszkańców naszego (i nie tylko naszego) powiatu oraz znajomych z Trójmiasta.

Choć stoiska funkcjonowały od wczesnego rana, oficjalnie jarmark rozpoczął się  po niedzielnej sumie powitaniem przez Proboszcza parafii katedralnej ks. T.Brzezińskiego oraz Burmistrza Pelplina M. Chyłę w radosnej oprawie artystycznej pelplińskich MODRAKÓW.

Później było smakowanie, kupowanie i gwarne spotkania przy barszczu, krokietach, ciastach
 i kawie rodem z Afryki, by dobrym sercem i groszem zasilić misyjne konto tam, gdzie potrzebna jest na Święta woda i często zwykły kawałek chleba.

Pośród stoisk spotkać było można Świętego Mikołaja, który raczył słodkościami
i przepytywał (jak nakazuje kociewska tradycja) „z pacierza”. Był też obecny na warsztatach, gdzie dzieci ozdabiały pierniki, wykonywały ozdoby i kartki świąteczne podpisywane w cysterskim skryptorium. Wokół pachniało świerkiem i woskiem, z którego można było sobie odlać samodzielnie świeczkę i ozdobić bombkę u kociewskiej gospodyni.

Niby wszystko, jak co roku…a może właśnie w tym tkwi istota rzeczy, że oczekujemy jak co roku…powtarzamy jak co roku…taka jest siła tradycji.

Wspaniałym jej dopełnieniem był piękny, rodzinny w atmosferze  koncert kolęd w bazylice katedralnej w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej, Modraków oraz solistów Z Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie.

W imieniu organizatorów ADWENTU W DAWNYM OPACTWIE CYSTERSKIM: Parafii katedralnej, Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie, Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplinie i Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe dziękuję tym, którzy włączyli się w organizację jarmarku, a w szczególności SOSW w Pelplinie, P. Danucie i Leszkowi Meler, przewodnikom katedralnym oraz licznym wolontariuszom i Ludziom Dobrej Woli, życząc wszystkim BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT.

Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Gminę Pelplin

Alicja Słyszewska- Szybowska,  Dyrektor DCIT w Pelplinie

Galeria zdjęć »

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem