Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos” rozpoczęła 23 listopada uroczyste świętowanie ćwierćwiecza swojej działalności. Podczas Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup Ryszard Kasyna stwierdził, że „świat potrzebuje dzisiaj prawdziwych misjonarzy nadziei, a nie proroków nieszczęść”.

Obchody zainaugurowała konferencja popularno-naukowa w Bibliotece Diecezjalnej poświęcona działalności rozgłośni. W słowie wprowadzającym założyciel Radia Głos i jego dyrektor od 25 lat przypomniał, że rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu w godzinach wieczornych 27 listopada 1994 r., w pierwszą niedzielę Adwentu. Ks. prałat dr Ireneusz Smagliński witając licznie zebranych stwierdził, dalej: „profil radia, który sobie od początku założyliśmy i go kontynuujemy to ukazanie piękna i osiągnięć ludzi, którzy kochają Boga i drugiego człowieka”. Mówca nawiązał do misji kapłana w mediach, stwierdzając, że „dzisiaj konieczna jest obecność kapłana w przestrzeni medialnej bo właśnie tam współczesny człowiek pyta o Boga, chce Go spotkać, poznać i z Nim się zaprzyjaźnić a szczególnie potrzebują tego ludzie młodzi”. Prelegentami podczas konferencji były osoby wywodzące się ze środowiska współpracującego z pelplińską rozgłośnią. Ks. Piotr Lipkowski mówił o obecności Radio Głos w duszpasterstwie diecezji poprzez transmisje, reportaże z najważniejszych wydarzeń religijnych oraz wywiady z animatorami i uczestnikami życia Kościoła. W wystąpieniu Bogdana Wiśniewskiego mocno wybrzmiała obecność rozgłośni w środowisku lokalnym, szczególnie w promocji i wspieraniu kultury regionów: Kociewia, Kaszub, Borów Tucholskich oraz Powiśla. Jerzy Cisewski akcentował silną współpracę radia z ośrodkami kultury i placówkami szkolnymi. W podsumowaniu konferencji, którą uzupełniały filmy prezentujące pracę radia, ks. dr Wojciech Gruba przytaczał wypowiedzi radiosłuchaczy, którzy przez cały czas działalności radia piszą listy do rozgłośni dając w nich świadectwo o jej roli w kształtowaniu ich wiary i pozyskiwaniu wiedzy o życiu Kościoła i Pomorza. Mówiono również o zespole wokalno-instrumentalnym „Na cały głos”, który od siedmiu lat z dużym sukcesem działa przy Radiu Głos. Twórcą i szefem zespołu jest wicedyrektor rozgłośni ks. Zbigniew Gełdon. Po konferencji odbyła się gala jubileuszowa, podczas której podziękowano pracownikom radia a rozgłośnia wręczyła wyróżnienia osobom i instytucjom najbardziej ją wspierającym.

Centralnym punktem sobotnich obchodów była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. W homilii bp Kasyna kilkakrotnie nawiązywał do jubileuszu, podkreślając, że jest okazją do wdzięczności. „To wszystko zawdzięczamy Bożej łasce i oddanej pracy całego zespołu pracowników, współpracowników i wolontariuszy”, mówił hierarcha. Wskazał dalej, że „zasadniczym celem katolickiego radia jest zawsze ewangelizacja wiernych, by nie tylko informować o życiu Kościoła, diecezji pelplińskiej, poszczególnych parafii, o różnych uroczystościach kulturalnych, społecznych czy patriotycznych, ale przede wszystkim przyczyniać się do pogłębiania wiary u słuchaczy”. Mówiąc o misji radia biskup stwierdził, że „świat potrzebuje dzisiaj prawdziwych misjonarzy nadziei, a nie proroków nieszczęść”. Podczas liturgii zespół „Na cały głos” wykonał „Missa vox Pelplinie”. Są to stałe części Mszy św. specjalnie skomponowane na tę okazję przez Mariusza Kolińskiego.

Za: KAI ks. IS / Pelplin

>>> FOTOGALERIA 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem