Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zapraszają na pokaz filmu „Pelplin”, opowiadający o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskie, która miała miejsce jesienią 1939 roku (długość filmu 25 min). 

Pokaz odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Pelplinie 13 listopada 2019 o godz. 19.00.

WAŻNE! Wstęp na pokaz filmu jest wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Darmowe wejściówki są dostępne w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Po filmie zapraszamy na dyskusję o historii z udziałem ks. Wincentego Pytlika - dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz pani Teresy Patsidas - zastępcy Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.

 

Film „Pelplin” zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w ramach cyklu „Młyny historii”. Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Pelplinie wczesną wiosną tego roku. W rolę statystów zaangażowanych było kilkunastu mieszkańców naszej gminy, których nazwiska zobaczymy w napisach końcowych. Film po raz pierwszy został pokazany podczas konferencji o „Zbrodni pomorskiej 1939”, która odbyła się w Wejherowie na początku września tego roku.

Film „Pelplin” opowiadający  o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej jesienią 1939 roku, jest kolejnym filmem pokazującym tragiczną historię okresu II wojny światowej na naszych ziemiach. Niedawno w Ośrodku Kultury w Pelplinie został wyświetlony filmu „Szpęgawsk”, który pokazał rozmiar zbrodni nazistowskich Niemiec na Kociewiu. Film „Pelplin” pokazuje natomiast tragiczne wydarzenia jesieni 1939 roku w Pelplinie dot. zbrodni na kapłanach. W filmie wykorzystano fragmenty filmu zrobionego 10 lat temu  „Pelplińska jesień 1939 roku” (świadectwa śp. Zofii Szukalskiej i śp. Jadwigi Lotkowskiej oraz Franciszka Soleckiego).

Filmy o zbrodni niemieckiej w Pelplinie i na Kociewiu:

  • Film dokumentalny „Pelplińska jesień 1939 roku” (rok produkcji 2009). Producent Agencja ATM z Warszawy i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
  • „Pelplin” z cyklu „Młyny historii” (2019). Producent Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
  • "Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska" (2019). Producent  Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem