W  sobotę 19 października  DCIT  w Pelplinie oraz Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe przeprowadziły pielgrzymkę rowerową na odcinku Pelplin-Gniew,  w  ramach zainicjowania funkcjonowania Pelplińskiej Drogi Jakubowej  na Pomorzu.

W kościele św. Jakuba w Dzierzążnie o godz. 11.00 uczestnicy pielgrzymki spotkali się z gospodarzem miejsca – Ks. proboszczem Januszem Wachowskim oraz organizatorami Nowych Dróg Jakubowych na Pomorzu. Pielgrzymi poznali historię parafii, architekturę oraz wyposażenie świątyni, a z pomocą tablic poglądowych – sieć dróg polskich i europejskich prowadzących do Santiago de Compostella, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu oraz roli Nowych Dróg Jakubowych na Pomorzu. Na koniec wszyscy obecni w świątyni odmówili litanię do świętego Jakuba, po czym zostali pobłogosławieni na dalszą drogę.

Przy dobrej pogodzie pielgrzymi dotarli do Gniewa, gdzie dzięki uprzejmości proboszcza kościoła p.w.św. Mikołaja ks. Zbigniewa Rutkowskiego zostali oprowadzeni po świątyni i mieście przez przemiłą panią przewodnik Krystynę.

Po posileniu się i zregenerowaniu sił wszyscy szczęśliwie powrócili „cysterskim traktem” do Pelplina.  

W weekend 19-20 października w różnych miejscach kontynentu europejskiego, przez które przebiega Camino de Santiago, odbyły się liczne wydarzenia przedstawiające i promujące pielgrzymkowe Drogi św. Jakuba.

Na terenie Diecezji Pelplińskiej, oprócz pelplińskiej inicjatywy, odbyły się w tym czasie również imprezy w Lęborku. W Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Jakuba w sobotę 19 października o godz. 17.00 miało miejsce spotkanie otwarte promujące Camino a o godz. 19.00 recital tradycyjnej muzyki hiszpańskiej.

Oznakowanie Pelplińskiej Drogi Jakubowej na Pomorzu zostało dofinansowane przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Powiat Tczewski.

 

 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem