Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy o Kazimierzu Piechowskim, które odbędzie się w piątek 11 października 2019 godz. 11.30 przy Targowisku Miejskim w Pelplinie.

Do 29 października 2019, w Pelplinie przy Targowisku Miejskim, eksponowana jest wystawa plenerowa o Kazimierzu Piechowskim (wypożyczona z Fabryki Sztuk w Tczewie).  

W tym roku obchodzimy 100.lecie urodzin Kazimierza Piechowskiego, żołnierza Armii Krajowej, uciekiniera z obozu w Auschwitz. Rok 2019 został ogłoszony w Tczewie i powiecie tczewskim rokiem Kazimierza Piechowskiego. W 2016 roku pan Kazimierz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pelplin.

Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919 w Rajkowach, zm. 15 grudnia 2017)

Polski żołnierz, więzień i uciekinier niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierz AK, absolwent Politechniki Gdańskiej, w okresie stalinowskim prześladowany oraz torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i skazany sądownie.

Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie 1939 wraz z kolegą z drużyny harcerskiej próbował zbiec na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol nazistowski w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Po kilku więzieniach zostali przeniesieni do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Piechowski otrzymał numer obozowy 918. Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka.

Obawiając się śmierci, w czerwcu 1942 roku, po dwóch latach w obozie, zdecydował się na ucieczkę. Wraz z trzema innymi więźniami włamali się do magazynu mundurów i broni, wykradli samochód esesmański Steyr 220 i uzbrojeni wyjechali nim przez punkt kontrolny. Piechowski, przebrany w mundur oficera nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego, wyniesiona z domu rodzinnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu.

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w której szeregach walczył do końca wojny.

Po powrocie w 1945 na Pomorze podjął pracę. Po donosie dotyczącym akowskiej przeszłości został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział siedem. Ukończył studia na Politechnice Gdańskiej, uzyskując tytuł inżyniera. Pracował w Stoczni Gdańskiej.

Na stałe mieszkał w Gdańsku, gdzie zmarł w wieku 98 lat. Został pochowany na cmentarzu w Tczewie.

Swoje losy opisał w książce „Byłem numerem”. Z inspiracji dr. Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, reżyser Marek Tomasz Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany „Uciekinier”.

 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem