Katedra pelplińska zachwyciła nas po raz wtóry bogactwem architektury, wyposażenia oraz niepowtarzalną atmosferą przywołując dawne czasy, kiedy gospodarowali tu szarzy mnisi. Z oprowadzania z przewodnikami, jak również z wysłuchania koncertu organowego, skorzystało wielu gości tegorocznej edycji Nocy Muzeów 18 maja. Dzieci „startowały” chętnie po nagrody za udział w Questach. Jak zwykle oblegany też był Mistrz Gutenberg (R.Rogaczewski) opowiadający historię pierwszej drukowanej Biblii i prezentujący jej reprint.

Jednak głównym przesłaniem spotkania była pamięć o wizycie Ojca Św. Jana Pawła II w Pelplinie sprzed 20. laty. Przypomniały o tym projekcje filmów archiwalnych obrazujących przygotowania i przebieg wydarzenia 6 czerwca 1999 r. a także wystawy zdjęć, których prezentacja była możliwa, dzięki przychylności G.J. Zielińskich, ks. I. Smaglińskiego, ks. W.Pytlika i S.Brzezińskiego oraz archiwum Biblioteki Miejskiej w Pelplinie.

Ważne przesłania papieskie „ubrane” w poezję i muzykę zaprezentowane zostały w godzinnym programie przygotowanym przez grupę pod przewodnictwem B.Wiśniewskiego oraz ks. Z. Gełdona. Noc Muzeów 2019 w Pelplinie zakończyła się modlitwami przed relikwiami Św. JP II oraz pokazem Fire show (przed Katedrą) w wykonaniu Grupy Młodzi Ambitni.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował, jak zwykle, Biskup Pelpliński ks. Ryszard Kasyna a Patronat medialny: Radio Głos, TV Pelplin, Pielgrzym, Informator Pelpliński.

W imieniu Organizatorów: Parafii katedralnej w Pelplinie, Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej, Stowarzyszenia "Szlaki Kulturowe", Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia, by uczcić Św. Jana Pawła II i wskrzesić pamięć o jednych z najważniejszych wydarzeń z historii Pelplina.

Imprezę dofinansowano ze środków Gminy Pelplin w roku 2019.

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem