Ks. Bernard Sychta (1907-1982) - leksykograf, etnograf, językoznawca, pisarz, dramaturg, malarz, duszpasterz. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Autor dwóch pomnikowych dzieł: siedmiotomowego "Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej" oraz trzytomowego "Słownictwa kociewskiego na tle kultury ludowej". Z dużym wyprzedzeniem organizatorzy – Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie, Biblioteka  Diecezjalna im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie – zapraszają na konferencję popularnonaukową z cyklu "Wielcy ludzie małego Pelplina" zatytułowaną "Ks. Bernard Sychta - człowiek nauki, kultury i Kościoła". Konferencja odbędzie się 8 października 2022 r. o godz. 10.00  w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie. Projekt współfinansowany przez Powiat Tczewski i Gminę Pelplin.

PROGRAM VI KONFERENCJI POPULARNONAUKOWEJ Z CYKLU ‘WIELCY LUDZIE MAŁEGO PELPLINA”

8 PAŹDZIERNIKA 2022 R., GODZ. 10.00          AULA BIBLIOTEKI DIECEZJALNEJ W PELPLINIE

1. BERNARD SYCHTA – CZŁOWIEK NAUKI, KULTURY I  KOŚCIOŁA

10.00 Otwarcie konferencji

10.15 ks. prof. dr hab. Jan Walkusz,

Ksiądz doktor Bernard Sychta jako dydaktyk i znawca psychiatrii.

10.35 prof. dr hab. Daniel Kalinowski

Przedwojenna recepcja sztuk kaszubskich Bernarda Sychty

10.55 ks. mgr lic. Wincenty Pytlik

Malarstwo jako pasja ks. Bernarda Sychty