W wydawnictwie Bernardinum ukazał się piąty tom "Wielkich ludzi małego Pelplina" – serii publikacji zawierających referaty wygłaszane w czasie konferencji popularnonaukowych organizowanych od 2017 r. przez Oddział Kociewski ZK-P w Pelplinie oraz Biblioteką Diecezjalną w Pelplinie.

Piąta konferencja i – co za tym idzie – piąty tom poświęcony został współtwórcom pelplińskiej szkoły historycznej, m. in. ks. Stanisławowi Kujotowi, ks. Romualdowi Frydrychowiczowi, ks. Bernardowi Czapli, ks. Pawłowi Czaplewskiemu, ks. Brunonowi Czapli, ks. Alfonsowi Mańkowskiemu, ks. Pawłowi Piotrowi Panskemu.  Wśród autorów książki są zarówno pracownicy naukowi, jak i historycy oraz regionaliści – pasjonaci dziejów Kociewia i całego Pomorza. Książkę zredagował Bogdan Wiśniewski, który jest autorem artykułu o Stefanie Łaszewskim – pierwszym wojewodzie pomorskim w niepodległej Polsce. Artykuł ten znalazł się w aneksie książki  w związku ogłoszonym w Pelplinie i całym powiecie tczewskim Rokiem Stefana Łaszewskiego

Książkę można otrzymać (bezpłatnie!) w trzech miejscach w Pelplinie: w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej na pl. Tumskim, Bibliotece Diecezjalnej przy ul. Bpa Dominika oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sambora.

Trwają już przygotowania do VI konferencji z cyklu "Wielcy ludzie małego Pelplina", która odbędzie się w październiku 2022 r. Poświęcona zostanie ks. Bernardowi Sychcie - językoznawcy, leksykografowi, etnografowi, pisarzowi, malarzowi, profesorowi pelplińskiemu WSD. W 2023 r. natomiast mowa będzie o artystach malarzach i artystach rzeźbiarzach wywodzących się z Pelplina i z Pelplinem związanych. Wacław Szczeblewski, Władysław, Kazimierz i Leon Drapiewscy, Mikołaj Cichosz, Stefan Lewicki, Antoni Durek – to postacie godne przypomnienia.

Książka „Współtwórcy pelplińskiej szkoły historycznej” ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Tczewie.

(BZW)

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem