Po raz ósmy Pelplin przeżywał   DZIEŃ  PATRONA MIASTA, którym jest święty Bernard, mistyk Zakonu Cystersów. Jego liturgiczne wspomnienie w Kościele przypada 20 sierpnia. Opat cysterski z Clairvaux szczególnie umiłował Wniebowziętą Najświętszą Marię Pannę, zatem jest uzasadnione, że od kilku lat czcimy Patrona Miasta 15 sierpnia,  w święto nazywane w tradycji ludowej  Świętem matki Boskiej Zielnej – w dniu odpustu parafii katedralnej w Pelplinie. Dzień jest też świętem miodów, ziół, runa leśnego i owoców – darów Ziemi Pelplińskiej.

Centralny punkt sakralnej części uroczystości  stanowiła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego ks. dra Ryszarda Kasyny. W katedrze odśpiewano również po południu tradycyjne odpustowe nieszpory.
Całe pogodne popołudnie wypełnił radosny festyn rodzinny na Przystani Jana III Sobieskiego. Tu miały miejsce prezentacje kół  pszczelarskich oraz kiermasz miodów, ziół i innych płodów Ziemi Pelplińskiej.  Podczas pikniku owocowego można było skosztować pysznych soków i przetworów oraz smakołyków i potraw owocowych przygotowanych i prezentowanych przez Pomorską Izbę Rolniczą. Dobrą muzykę i zabawę zapewnił towarzyszący na scenie  zespół Hals. Uczestników  imprezy pożegnał koncertowo zespół Wędrowne Gitary, który porwał zebranych do wspólnego śpiewu a nawet tańca w repertuarze znanych przebojów Czerwonych Gitar. Dzień Patrona Miasta Pelplina zakończył niezwykły koncert w bazylice katedralnej dedykowany  Prymasowi  Stefanowi  Wyszyńskiemu,  w wykonaniu  Trio Pelplinensis z udziałem tenora Tadeusza Szczeblewskiego.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Parafię katedralną w Pelplinie, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina, Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe, Rejonowe Koło Pszczelarzy Pelplin, Kociewskie Stowarzyszenie Przyjaciół Pszczół, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie

Patronat  Honorowy:

Ks. dr Ryszard Kasyna - Biskup Pelpliński