Tegoroczna NOC MUZEÓW (18 września ) odbyła  się w czasie, kiedy zazwyczaj przybywają do Pelplina wystawcy i tłumy gości na Jarmark Cysterski. Z racji panującej pandemii XX Jubileuszowa jego edycja przeniesiona została na rok 2021.

Covid 19 miał też wpływ na wybór tematu przewodniego  tej szczególnej nocy:

DANSE MACABRE (średniowieczny motyw „tańca” ze śmiercią, która zbiera swe wielkie żniwo szczególnie w czasach epidemii).

Dlatego też NOC W DAWNYM OPACTWIE CYSTERSKIM rozpoczęła się inscenizacją obrazującą epidemię w Pelplinie w XIV w.  

Podobnie też koncert  organowy w wykonaniu M. Rakowskiego (improwizacje S. Sarzyńskiego na temat pieśni „Święty Boże” ) oraz dwa koncerty CAPELLI CISTERCIAN pod dyr. J.Bratke z Oliwy (m.in. utwór  DANSE MACABRE  współczesnego cystersa Balduina Sulzera) nawiązywały do naszej aktualnej sytuacji społecznej.

Do tego tematu nawiązali też bracia kapucyni z misji w Afryce. Brat Robert opowiedział o epidemiach niszczących naszych braci z tego kontynentu a brat Tomasz poprowadził modlitwę – litanię na czas morowego powietrza.

Jak zazwyczaj podczas NOCY MUZEÓW goście chętnie korzystali ze zwiedzania dawnego opactwa z przewodnikami; kawiarenki z kawą i słodyczami oraz warsztatów klasztornych w krużgankach; dzieci natomiast z konkursów (z nagrodami).

Wydarzenie zakończył pokaz fire show na placu przed katedrą, której motywem  był także „taniec ze śmiercią”.

Imprezie towarzyszyła wystawa oraz pokaz archiwalnych filmów:   JARMARK CYSTERSKI – XX LAT PROMOCJI DZIEDZICTWA CYSTERSKIEGO W PELPLINIE.

Relacja filmowa z tegorocznej NOCY MUZEÓW  zostanie udostępniona na stronach internetowych Gminy Pelplin i Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz na portalach społecznościowych 26 września br.

 

IMPREZA POD PATRONATEM : Burmistrza Pelplina M.Chyły i Starosty Tczewskiego M.Augustyna

Organizatorzy:

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej,  Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina,  Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe, Parafia katedralna w Pelplinie, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

Patronat medialny: Radio Głos, TV Pelplin, Pielgrzym, Informator Pelpliński

 

Imprezę dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin oraz Powiatu tczewskiego w roku 2020

 

 

 Galeria zdjęć »

 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem