W minioną sobotę 20 czerwca w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Łebie miało miejsce terenowe spotkanie dotyczące organizacji i promocji  Dróg św. Jakuba na Pomorzu.  Przybyli tu  organizatorzy Pomorskiej Drogi z Przewodniczącym Kapituły Ryszardem Wentą, proboszczowie parafii Św. Jakuba na Pomorzu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe. Wszystkich gościnnie powitał oraz podjął kustosz Sanktuarium ks. Kan. Zenon Myszk.  

Podczas spotkania Alicja Słyszewska- Szybowska, dyr DCIT w Pelplinie oraz prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe przedstawiła najnowszą mapę Dróg Św. Jakuba w Polsce wraz z zamieszczonymi na niej (od 1 stycznia br.) Drogą Pelplińską oraz Drogą Człuchowską. Zaprezentowała 2 „Podręczniki Pielgrzyma”, które pomagają przemierzyć  łącznie  12 odcinków „Nowych Dróg Jakubowych na Pomorzu” zintegrowanych z Pomorska Drogą Św. Jakuba; oznaczonych w terenie tymi samymi znakami identyfikacyjnymi. Poinformowała  o przygotowywanych wznowieniach wyklejek na istniejące przy kościołach tablice informacyjne oraz o nowych tablicach, które usytuowane zostaną w miejscach łączenia Nowych Dróg z głównym przebiegiem Pomorskiej Drogi (Żukowo, Pelplin, Kozielec, Polanów). Środki na te cele otrzymało SSK od samorządu woj. pomorskiego na rozwój turystyki w województwie pomorskim w roku 2020 oraz z powiatu tczewskiego.
 
Ryszard Wenta przedstawił kilka propozycji na uświetnienie na terenie Pomorza „Roku Jakubowego”, który przypada w przyszłym roku kalendarzowym, m.in. peregrynację figury św. Jakuba Ap. Ks. Zenon Myszk szczegółowo przypomniał inicjatywy podjęte przez parafie p.w. Św. Jakuba Ap. Diecezji Pelplińskiej w Jubileuszowym Roku Jakubowym 2010. To właśnie ks. Myszk  był pomysłodawcą oraz  diecezjalnym  koordynatorem realizacji planowanych działań, które rozpoczęły się  2 lutego tegoż roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Zebrania inicjatyw z parafii Św. Jakuba oraz skomponowania planu działań  na Jubileuszowy Rok 2021 podjął się ks. Tomasz Syldatk, kapelan Dróg św. Jakuba w Diecezji Pelplińskiej. Na kolejne spotkanie zaprosiła zebranych Alicja Słyszewska- Szybowska  do Pelplina na dzień 21 września br.

Uczestnicy spotkania obok obrad, zwiedzili sanktuarium oraz modlili się  przed relikwiami św. Jakuba Ap. o  wsparcie sławnego Patrona w działaniach na rzecz rozwoju pielgrzymowania Jego drogami na Pomorzu, w Polsce i w Europie. Otrzymali na zakończenie pamiątkowe gadżety z wizerunkiem Patrona.

Dofinansowano przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
oraz Powiat Tczewski

 

 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem