IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

Położenie
poniedziałek, 19 marca 2012 11:06

Ziemia Pelplińska położona jest  w dolinie Wierzycy - to ją porównywał w swoich esejach ks. J. ST. Pasierb do przepięknej Toskanii.

Miasto i gmina położone są w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim; etnicznie na Kociewiu. Przez teren gminy przebiegają główne trakty kolejowe i drogowe: droga krajowa nr 1, a w niedalekiej przyszłości budowana autostrada A-1 oraz magistrala kolejowa Śląsk - Porty. Tu też ma swoją siedzibę Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum" specjalizujące się w nisko i średnionakładowej książce, wykonywanej nakładem własnym i na zlecenie. Ono to obecnie wykonało reprint jedynego w Polsce egzemplarza Biblii Gutenberga znajdującego się w tutejszym Muzeum Diecezjalnym.

Atrakcyjne jest nie tylko samo miasteczko ze względu na przepiękną Bazylikę Katedralną i zabudowę kompleksu pocysterskiego, ale też na jego przyrodę z krętą rzeką Wierzycą oraz starym drzewostanem Ogrodach Biskupich i Wyższego Seminarium Duchownego. Liczne trasy turystyczne - piesze i rowerowe, przebiegające przez gminę Pelplin, przyciągają turystów i pozwalają poznać wiele zabytków architektury od gotyku, poprzez barok i rokoko do neogotyku w Rajkowach, Wielkim Garcu i Lignowach.
Jednym z największych wydarzeń Ziemi Pelplińskiej była wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, po której materialny ślad pozostał na „Górze Biskupiej” od tego czasu nazwanej „Górą Jana Pawła II”


 


Pelplin, 14-15 września 2019. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49