Skryptorium Cysterskie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie (2012-03-08)
wtorek, 27 marca 2012 14:31

17 lutego 2012 roku Skryptorium Pelplińskie wzięło udział w otwarciu wystawy pt.: "Najstarsze zabytki kultury muzycznej" w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Wystawa zgromadziła zabytki kultury piśmienniczej z całej polski m.in.: trzynastowieczne graduały pochodzące z dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie, rękopisy i starodruki pochodzące z Archiwum Państwowego, fragmenty średniowiecznych ksiąg liturgicznych pochodzących z kościołów Św. Katarzyny i Mariackiego Gdańska oraz utwory muzyczne z akt kościołów ewangelickich w Malborku, Gdańsku, Gniewie i Pomorskiej Wsi. Przy klimatycznej oprawie uczestnicy imprezy mogli spróbować swoich sił i zmierzyć się z niełatwą sztuką pisania gotykiem - a wszystko to pod czujnym okiem cysterskich skrybów w których wcielili się pracownicy Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie. W nagrodę za podjęcie próby śmiałkowie otrzymywali ręcznie wypisany certyfikat. Skryptorium wzbudziło ogromne zainteresowanie i uświetniło wspaniale przygotowaną wystawę.

Pelplin, 14-15 września 2019. Zapraszamy!

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49