IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

PELPLIN NA ŚWIĘTO KOCIEWIA W GDAŃSKU
poniedziałek, 11 lutego 2019 10:31

 

W bieżącym roku podczas ŚWIATOWEGO DNIA KOCIEWIA
10 LUTEGO w siedzibie Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej w Gdańsku
Kociewie reprezentował Pelplin.W godz. 11-16:00 można było posłuchać opowieści Jana Gutenberga i zobaczyć faksymile pierwszej drukowanej BIBLII, której jedyny polski oryginał znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

Zaprezentowana została tez postać Ks. Janusza St. Pasierba – twórcy kultury i nauki Pomorza.

Goście przybywający do Bramy Wyżynnej częstowani byli smakołykami kuchni kociewskiej: fefernuskami, grochowinkami i bómbómami z dekla oraz miodami z pelplińskiej pasieki.

Przechadzający się ul. Długą pelplińscy przewodnicy w habitach cysterskich zapraszali przechodniów i kusili bómbómami, by odwiedzić „Pelplin, który zjechał na Święto do Gdańska”.

W siedzibie Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej czynny był też warsztat skryptorium oraz wytopu woskowych świec i haftu kociewskiego. Zaprezentowano również dostojnego 150 letniego Jubilata tj. PIELGRZYMA pelplińskiego oraz jego niepodległościowy numer (faksymile sprzed 100 lat).

Przygrywała i przyśpiewywała kapela Subkowiaków prezentując regionalne frantówki „na żywo” .

Światowy Dzień Kociewia w Bramie Wyżynnej przygotowali pracownicy Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie wraz z przewodnikami katedralnymi, Miasto i Gmina Pelplin, Wydawnictwo Bernardinum oraz Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe.

 


Pelplin, 14-15 września 2019. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49