IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

Przystań 2018 - relacja
środa, 20 czerwca 2018 14:32

mt_ignore

15 i 16 czerwca w Pelplinie odbyła się VI "Przystań - warsztaty dla duszy". W tym roku pod nazwą: "Przystań wolności". Podczas „Przystani wolności” w Pelplinie 16 czerwca biskup Ryszard Kasyna powiedział, że „człowiek, który jest wierny Bogu, zachowuje również wierność drugiemu człowiekowi”.

Całodniowe spotkanie młodzieży diecezji pelplińskiej odbywa się od pięciu lat na zakończenie roku szkolnego pod nazwą „Przystań – warsztaty dla duszy”.

VI edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem: „Przystań wolności”. W ten sposób nawiązano do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy warsztatów muzycznych przybyli do Pelplina już w piątek popołudniu. W sobotnie przedpołudnie odbywały się zajęcia pozostałe warsztatowe:  tańce ludowe, wyszywanie, malowanie koszulek, malowanie na szkle a także kulinarne, fotograficzne i gry terenowe.

Część wspólna „Przystani” rozpoczęła się o godz. 13 na Górze św. Jana Pawła II. Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy spotkania w katedrze adorowali Najświętszy Sakrament, wielu przystąpiło do Spowiedzi św.

Na Przystani Jana III Sobieskiego nad rzeką Wierzycą, na terenie dawnego opactwa cysterskiego, odbywały się koncerty uwielbienia i krótkie katechezy. Gośćmi specjalnymi byli: bp Antony Prince Panengaden z Indii oraz aktorka Dominika Figurska.

Centralnym punktem Przystani była Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny wespół z kilkudziesięcioma kapłanami.

W homilii hierarcha nawiązywał do roku św. Stanisława Kostki i wzoru, który on pozostawił polskiej młodzieży.

Biskup stwierdził, że  Święty „powinien być wzorem dla młodego człowieka jak zachować wierność obranej drodze życia”.

Kaznodzieja ukazał biografię Stanisława Kostki w kontekście jego wierności powołaniu, którym Bóg go obdarzył. „Człowiek, który jest wierny Bogu, zachowuje również wierność drugiemu człowiekowi, nie zdradzi”, mówił biskup pelpliński.

Nawiązując do tematu wolności, bp Kasyna zauważył, że jest wielu takich, którzy „nie chcą, żeby młody człowiek był wolny, lecz otumaniony”. Św. Stanisław Kostka, podkreślał kaznodzieja, „bronił się przed takimi doradcami i nie dał sobie odebrać marzeń oraz konsekwentnie trzymał się Jezusa i Jego woli”.

Na tegorocznej Przystani między innymi wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Zakończył ją Apel Jasnogórski oraz podziękowanie złożone przez biskup Ryszarda Kasynę wszystkim organizatorom i uczestnikom wydarzenia. Hierarcha życzył też udanych wakacji.

Głównym organizatorem Przystani był Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. W przygotowania włączyło się wiele instytucji diecezjalnych i grup wolontariuszy.

Oprawę muzyczną zapewniły zespoły: Na cały Głos & Nieboskłonni.

Galeria zdjęć >klik<

 


Pelplin, 14-15 września 2019. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl