IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

NIEPODLEGŁA… Europejska Noc Muzeów w klasztorze pelplińskim za nami
poniedziałek, 21 maja 2018 12:31


W miniony weekend 19/20 maja już po raz szósty
dawne opactwo cysterskie w Pelplinie
wpisało się w ideę organizacji Europejskiej Nocy Muzeów.Chodzi w niej głównie o możliwość szerokiego i bezpłatnego udostępniania do zwiedzania obiektów muzealnych i zabytkowych. W przypadku Pelplina organizatorom tego przedsięwzięcia zależy również na przybliżeniu lokalnej historii, kultury i tradycji dawnego opactwa cysterskiego, ale też jego spadkobiercy- diecezji chełmińskiej (dziś pelplińskiej).

Każdego roku podkreślany zostaje szczególny okres lub wydarzenia historyczne. Tegoroczna Noc Muzeów w Pelplinie wpisała się tematycznie w hasło: DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI.

Zatem, wszystko, co stanowi dziś Pomnik Historii, nie tylko zachwyciło  po raz wtóry bogactwem architektury, wyposażenia oraz niepowtarzalną atmosferą dzięki przewodnikom, który służyli swoją wiedzą i umiejętnościami…

Główny akcent położony został tym razem na inscenizacje, prezentacje, poezje i muzykę związane z drogami do Polski wolności…

W sobotę 19 maja o godz. 20.00 zaprezentowana została na placu katedralnym inscenizacja przedstawiająca trudne losy Pelplina, Kociewia i Pomorza pod zaborami oraz niepodległościowe lokalne zrywy, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pod kierunkiem Michała Rychlińskiego i Jacka Hinza miejscowa młodzież zaprezentowała przegląd oddziałów wojskowych i musztrę żołnierską w kontekście przybycia marszałka Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz generała Wieniawy. Oddziały po wprowadzeniu zebranych do katedry odśpiewały hymn Boże coś Polskę…

Następnie wszyscy wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Jakuba Szynalewskiego.

Od godz. 21 w krużgankach katedralnych toczyły się warsztaty klasztorne (skryptorium, iluminacje, drukarstwo, witraże) i questy dla dzieci z nagrodami; modlitwy poetyckie W drodze do Niepodległej oraz prezentacje oręża polskiego na przestrzeni wieków. Uczestnicy wieczoru mogli się też  posilić   żołnierską grochówką. O godz. 23. Wzięliśmy udział we wspaniałym i przejmującym Koncercie  Dla Niepodległej w wykonaniu zespołu NA CAŁY GŁOS, który zakończył się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Boże coś Polskę… oraz błogosławieństwem.

Tak przeszła do historii  kolejna Noc Muzeów w dawnym opactwie cysterskim w Pelplinie. W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia, a także tym, którzy zechcieli być w tym czasie z nami, wspólnie ubogacając się dobrami kulturowymi i chrześcijańskimi wartościami wypływającymi z ich treści.

Warto przypomnieć, iż jak zawsze imprezę objął Patronatem Honorowym Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Organizatorami byli zwyczajowo: Parafia katedralna w Pelplinie, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, Stowarzyszenie "Szlaki Kulturowe", Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina przy współpracy z Collegium Marianum, WSD oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Pelplinie.

Patronat medialny sprawowali, jak zwykle życzliwi: Radio Głos, TV Pelplin, Pielgrzym oraz  Informator Pelpliński.


>>> Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ


Imprezę dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin w roku 2018
alt

 


Pelplin, 14-15 września 2019. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49