Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników na Jasną Górę
piątek, 23 marca 2018 20:48

W dniach 9-11 marca br. Grupa członków Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina uczestniczyła w XXXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przewodników Turystycznych na Jasną Górę.

Pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Maryjo, wypraszaj nam ducha miłości”. Przewodnicy spotkali się już w piątek na Mszy św. z homilią rekolekcyjną w Kaplicy św. Józefa, następnie na Drodze Krzyżowej Wieczorem na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W sobotę rano odbyła się Msza św. za zmarłych przewodników z nauką rekolekcyjną. Oficjalne rozpoczęcie Pielgrzymki o godz. 13.00 – pojawiły się Poczty Sztandarowe i przybyło jeszcze więcej koleżanek i kolegów przewodników.

Mogliśmy wysłuchać prelekcji dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego. Następnie w sobotę w godzinach popołudniowych odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich ze światłami. Dzień zakończyła uroczysta Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i Apel Jasnogórski. W niedzielę po porannej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wszyscy przeszli do auli o. Augustyna Kordeckiego, gdzie przewodnicy uczestniczyli w prelekcjach kończących spotkanie przewodników z całej Polski. W południe modlitwą Anioł Pański oficjalnie zakończono pielgrzymkę. Był też czas dla potrzeb indywidualnych, rozmów oraz osobistego czuwania.

Rekolekcje były cudownym przeżyciem. Nauki głosił ks. Grzegorz Ziental.

Patronat nad pielgrzymką objął J.E.ks.Bp dr Piotr Skucha. Z ramienia Episkopatu, opiekunem przewodników i zagadnień turystyki jest J.E.Bp dr Krzysztof Zadarko, który aktywnie uczestniczył w wydarzeniu oraz bardzo nam bliski jego poprzednik J.E.Abp Edmund Piszcz. Natomiast kustosz zbiorów Sztuki Watywnej na Jasnej Górze o.dr Jan Stanisław Rudziński przybliżył nam temat „Miejsce Jasnej Góry w drodze do Wolności”.

Pelplin, 15-16 września 2018. Zapraszamy!

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl