IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

NOWE DROGI JAKUBOWE NA POMORZU -relacja
poniedziałek, 24 lipca 2017 00:00

mt_ignore   W sobotę 22 lipca w godz. 15.00-19.00 w Collegium Marianum – Liceum Katolickim w Pelplinie miała miejsce konferencja „Nowe Drogi Jakubowe na Pomorzu” poświęcona organizacji, promocji, ale przede wszystkim budowaniu duchowości Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.


Oprócz przedstawienia koncepcji planowanych przebiegów nowych tras pielgrzymkowych (Alicję Słyszewską – Pelplin DCIT) rozmawiano o dotychczasowych dobrych praktykach oraz budowaniu sieci współpracy pomorskich Klubów Przyjaciół Dróg św. Jakuba (Małgorzata Smyl – Gdańsk) i funkcjonowaniu Dróg Jakubowych w kontekście pomorskich tras turystycznych z punktu widzenia przewodników PTTK (Tadeusz Krawczyk-Lębork). Ważny punkt i mocne zarzewie do dyskusji stanowiło wystąpienie ks. Radka Karczewskiego (Wydział Duszpasterski – Pelplin), które przypomniało o specyfice pielgrzymowania Drogami św. Jakuba od czasów najdawniejszych do współczesności. Narodziło się w związku z tym kilka ciekawych pomysłów na wykształtowanie specyfiki duchowości Drogi Człuchowskiej i Pelplińskiej przebiegających przez tereny Diecezji Pelplińskiej. Na zakończenie uczestnicy spotkania odbyli mały spacer po dawnym opactwie cysterskim, podczas którego przewodnik Adam Laska zaprezentował znajdujące się w Pelplinie liczne, różnorodne przedstawienia (obrazy, rzeźby) postaci św. Jakuba Ap. w kontekście jego życia i działania apostolskiego.

 

Integralną część i uzupełnienie sobotniego spotkania stanowiła I Pielgrzymka Jakubowa Diecezji Pelplińskiej w ramach inicjowanych nowych Dróg Św. Jakuba na Pomorzu - w niedzielę 23 lipca. Pielgrzymi (przewodnicy, organizatorzy i pasjonaci Dróg św. Jakuba z Lęborka, Gdańska, Gdyni i Pelplina) wyruszyli z Pelplina pieszo w godzinach porannych, by dotrzeć do  Lubichowa na Odpust św. Jakuba... Co też wszystkim się szczęśliwie udało. Tu spotkali się z pięknym przyjęciem przez ks. proboszcza Jana Kulasa oraz wspólnotą parafialną oraz mogli adorować relikwie św. Jakuba przechowywane według tradycji od wieków. Tymi wydarzeniami realnie został otarty dla pielgrzymów Jakubowych pierwszy odcinek Drogi Człuchowskiej (Pelplin- Lubichowo) w ramach Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Nie jest co prawda jeszcze oznakowany, ale możliwy do przejścia z mapką i „małym paszportem”, który można otrzymać w DCIT w Pelplinie.

Na jesień zaplanowano następne spotkanie konferencyjne oraz pielgrzymkę, by uruchomić kolejny odcinek Drogi Człuchowskiej na trasie Lubichowo- Tuchola (tu znajdują się kościoły p.w. św. Jakuba Apostoła) i promować pielgrzymowanie polskimi pięknymi traktami w ramach realizacji idei „Od Jakuba do Jakuba” . O kolejnych inicjatywach będziemy informować…

Organizatorami przedsięwzięcia było Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie wraz ze Stowarzyszeniem Szlaki Kulturowe oraz Kołem Przewodników Gniew- Pelplin.BUEN CAMINO

Alicja Słyszewska
Dyrektor DCIT Prezes SSK

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ


Dofinansowano ze środków na rozwój turystyki i krajoznawstwa
w województwie pomorskim w roku 2017

mt_ignore

 


Pelplin, 15-16 września 2018. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl